Tento článek je vhodný pro všechny, co se chystají obkládat, dláždit, tedy krášlit stěny obkladovým materiálem či zdobit podlahy dlažbou.

Historie těchto materiálů sahá hodně daleko, dláždilo se a obkládalo už ve starém Římě. Tehdy se používala pouze terakota. Jak šel čas, vše se zdokonalovalo a v této sféře to byla parketa doslova umělecká, která si nic nezadala například s malbami obrazů a jinými výtvarnými díly. Rozkvět obkladů a dlažeb byl na velkém vrcholu třeba ve viktoriánské Anglii nebo ve Španělsku, ale nejen tam.

Člověk si prostě vždy chtěl okrášlit své obydlí něčím hezkým a kochat se třeba byť pohledem. Že hezká dlažba dovede „zvednout“ obyčejnou cestu, chodník, podlahu jistě souhlasíte, stejně jako stylově obložená koupelna či jakýkoli jiný interiér, dokáží prostoru dát lidově řečeno „šmrnc“.

Ty tam jsou doby, kdy se v obchodech sehnaly většinou jen bílé kachlíčky jednotných rozměrů. Dnes se obchod přizpůsobí vaší představě a doslova i vašim snům. Výběr je veliký a rozmanitý, takže v konečné fázi rozhodne snad jen vaše peněženka. Je pravdou, že co je hezké a krásné je obvykle dražší. Nedávno jsme obkládali koupelnu španělskými obklady. Nádhera sama, ale pracovat se s touto vzácností muselo téměř v rukavičkách.

Jak správně vybrat obklady a dlažby? Na architekta každý nemá tak je dobré si na architekta zahrát sami. Povolit uzdu vaší představě a nápad je na světě. Okoukat něco od známých, podívat se na weby a do časopisů s bytovou architekturou, navštívit stránky prodejců. A to by v tom čert byl, abyste si něco hezkého nevybrali. Pak už jen vyměřit, kolik toho budete potřebovat a hurá do prodejny. Vždy kupujte obkladů a dlažeb trochu více. Počítejte s tím, že se něco může při manipulaci rozbít nebo někdy v budoucnu obklad praskne, tak je dobré mít rezervu. Stejný odstín a typ se po čase těžko shání a většinou jej neseženete, protože se tento materiál dělá v omezených šaržích, kdy po čase, byť u stejného typového označení dojde k odchylkám v barvě či rozměru. K obkladům a dlažbám patří koupit vhodná obkladová lepidla, zakládací klínky, spárovací hmoty, silikony a samozřejmě odborník, co vám práci udělá, pokud takovým odborníkem nejste sami.

Ideální řešení je, se na realizaci s firmou domluvit hned. Na vás pak je jen výběr obkladového materiálu a to ostatní, jako zaměření a nákupy všech potřeb včetně rezerv zajistí firma. Když něco pokazí, je to na nich. Když si to špatně vyměříte a spočítáte vy, malér je na vaší straně a stojí to navíc vaše penízky. Tak proč si přidělávat práci a starosti, že?

Obložit koupelnu, položit dlažbu totiž vůbec není tak jednoduché, jak se možná na pohled zdá. Je třeba si materiál vhodně nařezat řezačkou, umět řezat tzv. „kamenické rohy“ nebo správně nainstalovat krycí lišty, umět správně spárovat…., někdy je to vážně hodinářská práce vyžadující léta odborné praxe.

Náš pracovník na videu to dokáže na jedničku, má to prostě v oku. Takto řezat kamenické rohy dovede málokdo. Kdo umí, umí.

Co poradit závěrem k tématu obkladů a dlažeb? Ideálně navštívit firmu, co to dovede, vybrat si hezký materiál a zbytek nechat na fachmanech. Budeme potěšeni, povedou-li vaše kroky do společnosti Global Service Kebrdle, kde vaše přání pro nás bude rozkazem. Těšíme se na vás.

Zpět na blog