Rozhodli jste se něco předělat či opravit na vaší nemovitosti? Rozhodli jste se stavět? Máte svoji představu, co chcete, a teď vybrat někoho, kdo to zrealizuje. Věřte, že toto je hodně důležitý prvek celé vaší akce. Stojíte na křižovatce toho, že buď se realizace bude ubírat zdárným směrem nebo do pořádných lapálií. Těšení na něco nového střídá strach, jak to vše dopadne a zda se vše povede. Je to vcelku normální. V tomto článku vám chceme dát několik rad, jak předejít problémům.

Ideální je doporučení od známých, co byli s danou firmou spokojeni. Nejlépe od několika, pro správné ujištění. Faktem je, že toto někdy dost dobře zrealizovat nejde. Třeba máte smůlu na známé, co kdy s realizací stavební činnosti měli co do činění nebo každý radí něco jiného, dohazují své známé s neprověřenou minulostí a udělají vám z výběru správné firmy v hlavě akorát chaos.

Říká se, že by člověk neměl být tak bohatý, aby kupoval laciné věci. Přesně to platí i zde. Co je nejlevnější nemusí být vždy to „pravé ořechové“. Ceny práce i materiálu ve stavebnictví v poslední době jdou strmě nahoru. Za stovku na hodinu fakt dnes už nikdo v této sféře nedělá. Bohužel mnoho lidí ale tyto cenové představy stále má. Nízká cena dává předem tušit nějaký malér, tak se spíš držte nějakého zlatého průměru. Čekáte-li na webovém poptávkovém portále, kterých je na internetu, jak hub po dešti na nejnižší cenu, jste na nejlepší cestě narazit na podvodníka. A jestli chcete udělat pěknou koupelnu za 50000Kč, tak v dnešní době je tato představa také vcelku nerealizovatelná a raději ještě nějakou dobu spořte, případně si pozvěte divadelní ochotníky, ať vám tam namalují kulisy, jak bylo vtipně řečeno v jedné známé české komedii. Bohužel, tak to je.

Kvalitní firma má nějakou svoji historii. V dnešní době není problém si firmu prověřit třeba na internetu. Určitě se nepustíte do spolupráce s firmou nebo živnostníkem, když se na internetu dozvíte samá negativa, co komu kde pokazili. Firma, co nemá webovou prezentaci také nedává zrovna velkou naději na bezproblémovou spolupráci. Na webu by firma měla mít své reference. Ale samozřejmě záleží, co se chystáte dělat.

Nějaké drobné práce skutečně zvládne šikovný živnostník, který obvykle nějakou větší prezentaci nemá. Obvykle tito řemeslníci, pokud jsou opravdu šikovní, mají zakázek dost právě na základě doporučení a jejich známosti v okolí. A to také svědčí o jejich kvalitě. Takže když řemeslník řekne, „jo šéfe, zítra na to hupnu, jen tady dostanu tolik a tolik zálohy….“ , pozor na to. V dosti případech je předání zálohy poslední okamžik, kdy takového „mistra“ vidíte. Na druhé straně se záloha samozřejmě vybírá. Určitě na materiál a též na práci, je to dnes běžné a obvyklé. Vždy by tomu však měl předcházet nějaký rozpočet, zdůvodnění a samozřejmě smlouva. Nepoctivci jsou i v řadách zákazníků a zálohami se firmy kryjí před platební neschopností.

Pozor také na všelijaké „hurá“ „řemeslné“ partičky, které zastaví u baráku a za výhodné ceny nabídnou třeba opravu okapů a podobně. Příběhy o nich jsou plné černé kroniky. Nejen, že jejich práce je předražený šlendrián, ale obyčejně vás doslova okradou, mnohdy hrubě násilně napadnou. Takže před takovými zamknout dům a psa na volno – ideální řešení.

Větší práce typu rekonstrukce bytu či domu skutečně dnes nejsou zanedbatelnou investicí. Počítejte s investicí minimálně v řádech statisíců. U rodinných domků nebo náročnějších akcí třeba i milionů. Tady je skutečně třeba vybrat prověřenou firmu, protože ji svěřujete mnohdy dlouhodobé nebo celoživotní úspory. Dobré je poznat zázemí a sídlo firmy. S jakými lidmi pracuje, jaké je vedení, jaké je jednání, jaké jsou reference. Sestavení kvalitní smlouvy je samozřejmost. U složitějších projektů jistě neuškodí spolupráce s vaším právníkem. Držte se zavedených známých firem z okolí, s pevným zázemím, s jasnou historií. Garáž nebo zatuchlý sklep jako kancelář je varovně vztyčený prst, kam rozhodně své statisíce nedávat.

Co se vaší průběžné kontroly na staveništi týče, řešte to po domluvě s vedením firmy. Slušná firma vám jistě prohlídku neodepře a umožní, abyste věděli, jak práce probíhají a blíží se k zdárnému konci stavebního termínu. Na druhé straně nepovolaný na staveništi nemá co dělat, už třeba z důvodu například úrazu. Takže stání za zády dělníkovi se sbíječkou či úhlovou bruskou opravdu není dobrý nápad a nedivte se, že vás slušnou formou ze staveniště vyprovodí. U složitějších staveb je vaše jistota smluvní stavební dozor, který na vše řádně dohlédne, ale je to o investici navíc, která se však v konečné fázi vyplatí.

Přejeme vám s výběrem zhotovitele pro váš projekt mnoho štěstí. Ctí a potěšením pro nás bude, pokud vaše kroky povedou k nám do „Globalu“ protože se řadíme také mezi zavedené firmy s jasnou historií. Jsme právem pyšní na to, co jsme postavili, co jsme udělali. V tom případě stojíme pevně připraveni udělat maximum poctivé práce ku vaší plné spokojenosti, ostatně jako pro mnoho zákazníků před vámi.

Zpět na blog