V současné době probíhá šokové zdražování snad úplně všeho, stavebnictví nevyjímaje. Vyskočily ceny materiálů takovým způsobem, jak dlouhou dobu nikdo nepamatuje. Stoupá cena práce, šikovný zaměstnanec vědom si své odbornosti je na trhu práce velmi ceněný, obtížně se shání a když takového šikovného, zdatného zaměstnance seženete, musíte ho platit zlatem. Na šikovných lidech samozřejmě stojí i naše firma a nikdy by nebyla úspěšná, kdyby nekladla důraz na výběr a kvalitu svých zaměstnanců. Bohužel jsme museli hodně lidí, co nesplňovali námi stanovené standardy propustit i v této době, která nahrává velkým pracovním příležitostem právě pro manuální pracovníky. Musí však ukázat, že něco dovedou, že jsou profesionály ve svém oboru. Takové rádi zaplatíme. Ale reptalové, fušéři či chvástalové, co by rádi jen nemalou částku na hodinu a nic moc za to odvést, u nás místo nemají ani v této době nedostatku pracovní síly.

Jak to tedy vypadá na stavebním trhu? Stručně řečeno poptávka převyšuje nabídku. Je velký problém sehnat materiál. Na jedné naší stavbě jsme třeba na pórobetonové tvárnice Ytong mohli doslova zapomenout. Tak dlouhé dodací lhůty prostě nelze akceptovat. Naštěstí se povedlo sehnat alespoň konkurenční tvárnice Porfix na stavbu obvodového zdiva. Tvárnice Xella Silka na vyzdívání vnitřního zdiva jsou také utopií. A my musíme držet termín stavby. Takže pátračka v zahraničí snad bude úspěšnější. Ceny jsou stále vysoké, ač léto přineslo malé zlevnění některých materiálů.

Ale dobrá zpráva pro nás jako stavaře je ta, že zájem o výstavby, rekonstrukce a vůbec o stavební práce neopadá, ba naopak, je stále větší. Jako by lidé i firmy tušili, že ceny budou ještě více stoupat. Kdo však stihl investovat do své nemovitosti, řekněme před koronavirem, může si teď mnout ruce, jak výhodně zhodnotil své peníze.

Reakce dodavatelských firem na trhu je různá. Některé budou rozšiřovat výrobní kapacitu třeba stavbou nových závodů, jiné se snaží na situaci pouze vydělat. Z dlouhodobého hlediska ceny markantně asi dolů nepůjdou, spíš naopak. Nicméně si přejme, aby se šílený kolotoč inflace u nás zastavil. Že to jde už dává signál zahraničí, kde inflace zdaleka nedosahuje takových rozměrů, co v Česku.

Co říct na závěr? Máte-li peníze a zamýšlíte stavět či rekonstruovat, moc dlouho neotálejte a pusťte se do toho. V novostavbách určitě využívejte moderní úsporné technologie, když už vás to stojí více, než před léty, ať alespoň ušetříte na ročních nákladech na bydlení, ale o tom až někdy jindy.

Zpět na blog